LOOLAAN 1

“Volgens H.C.J. te Loo in de uitgave van de Apeldoornse krant van 1932 op pagina 38, is dit huis genoemd naar de familie, die er meer dan zestig jaar woonde en er eigenaar van was.

Op de erbij gemaakte tekening is duidelijk te zien, dat het een winkelhuis was met moderne winkelbetimmering. Wel geen duidelijke spiegelruiten (die bestonden toen niet) maar toch al grote ramen en glazen deuren. De zaak werd in 1893 afgebroken en geheel vernieuwd. De ouders van de schrijver kwamen er op 7 juni 1864 in en vertrokken weer op 21 november 1906 naar Voorst. De vader Harman Jan te Loo was op 28 augustus 1830 in Aalten geboren en was bakker. Het huis was in 1842 gebouwd ten dele met materialen van de in 1842 afgebroken kerk op het Raadhuisplein. Het was een dubbel huis.

Als eerste bewoner vinden wij Gerrit C. Schoep. Mogelijk toen al winkelier, en bakker? Later komen wij hem als koopman tegen.

Zijn opvolger Teunis Kamphuis (geb. 1-4-1821) staat wel als winkelier te boek. Tussen 1843 en 1854 worden 12 kinderen ingeschreven. Nadat hij in 1864 de winkel verlaat wordt hij brievenbesteller en is ook als zodanig gepensioneerd. Zijn vrouw, Wilhelmina Pannekoek (geb. 26 april 1819) verdient er als naaister bij. Zij overlijdt in 1868.

Voordat Boelman zich in 1860 op de Loolaan 34 vestigt komt hij in 1858 op de Loolaan 1 wonen.

In 1902 is er een filiaal van de drogist Grevenstuk, dat op de Hoofdstraat is gevestigd. De opvolger van te Loo is H.K. Reijers (geb.18-11-1871 te Wageningen). Hij is koek en broodbakker.

In 1932 is E.W. Mosterd als bakker gemeld.

Adv. VVV-gids 1933

In 1933 komt T.B. van Duinen tot 1954. Van Duinen is brood en banketbakker. Op een foto (ca. 1932) van de kalender van zangvereniging BEL CANTO van juni 2009, ziet men duidelijk, dat er een lunchroom is. In 1954 komt W.J. Looman die alleen banket bakker is. Zijn chipolata gebak geniet alom bekendheid. In 1982 nam hij afscheid van de zaak. Hij is op 19 april 2009 overleden op negentig jarige leeftijd.

In 1982 is de zaak door Jack Breedveld overgenomen.

Eind van de vorige eeuw is het huis afgebroken. Vanaf 2001 is makelaarskantoor Thoma TTB op deze plek gevestigd.

LOOLAAN 3

Deze woning is een onderdeel van nr. 1. Er wonen veelal particulieren. Ook de zoons van bakker te Loo wonen erin. Zijn zoon, H.C.J. te Loo, (geb. 8-6-1864) heeft er zijn schildersbedrijf, voordat hij in 1915 naar de Sprengenweg verhuist. (In het blad, Oud Apeldoorn Actueel van dec. 2003, pag. 5 beschrijft Peter Otterloo hem).

Daarna zijn er veel particulieren woonachtig. Eind jaren negentig wordt het afgebroken en gaat het op in het appartementencomplex: "Sprengeloo"



W. Wijk, augustus 2009